Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Choroby endokrynologiczne to skutek nieprawidłowości dotykających gruczoły wydzielania dokrewnego, np. przysadkę mózgową, tarczycę, nadnercza. Powstające w wyniku schorzeń endokrynologicznych zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu mogą powodować silne zakłócenia w równowadze zdrowotnej wielu obszarów ciała, w tym jamy ustnej.
Schorzenia te mogą dotykać śluzówkę jamy ustnej, zęby, język. Oto kilka przykładów:
-
Charakterystyczna dla akromegalii jest silnie zaznaczona i wyraźnie wystająca ku przodowi żuchwa. Schorzenie to manifestuje się też m.in. zwiększoną ruchomością zębów i zmianami w rysach twarzy.
-
Hiperkortyzolemia sprzyja infekcjom grzybiczym skóry i błon śluzowych.
-
Pierwotną niedoczynność nadnerczy charakteryzują suchość i ciemne zabarwienie skóry oraz przebarwienia błony śluzowej jamy ustnej.
-
Hipertyreoza wiązana jest z większą podatnością na próchnicę, chorobami przyzębia, języka, osteoporozą szczęki lub żuchwy, przyspieszonym wyrzynaniem zębów, zespołem pieczenia jamy ustnej. Rozpoznana bywa po: powiększeniu języka, zaburzeniach smaku, opóźnionym wyrzynaniu zębów, złym stanie zdrowia przyzębia oraz po opóźnieniu w dotychczas sprawnie przebiegającym procesie gojenia się ran.
-
Przewlekła hipokalcemia może zaburzyć gospodarkę wodną, co doprowadzi do suchości skóry (a przez to także błon śluzowych).
-
Cukrzycę łatwo można rozpoznać po niegojących się ranach i owrzodzeniach oraz po skłonności do aft w jamie ustnej.
Źródło: Dent. Med. Probl.