Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Stomatopatie protetyczne to zmiany pojawiające się na śluzówce jamy ustnej pod wpływem noszenia protezy. Schorzenia te mogą mieć charakter:
-
zanikowy – błona śluzowa jamy ustnej jest gładka i pokryta rumieniem zapalnym;
-
przerostowy – zmiany najczęściej pojawiają się w środkowej części podniebienia, mogą przypominać brodawki lub zamsz, mogą też przyjmować postać guza.
W każdym przypadku w jamie ustnej pojawiają się zmiany zapalne, zaczerwienienia i obrzęki śluzówki.
Część pacjentów przed wystąpieniem widocznych gołym okiem zmian zapalnych w błonie śluzowej jamy ustnej odczuwać może pieczenie lub kłucie albo też specyficzną suchość śluzówki. Początkowo pojawiają się zaczerwienienia o ograniczonej powierzchni, które z biegiem czasu ulegają rozlaniu na większe obszary jamy ustnej (głównie podniebienia wchodzącego w kontakt z płytą protezy). Podrażniona błona śluzowa jest bardzo wrażliwa i łatwo krwawi przy urazach mechanicznych. W dalszej kolejności na zmienionej zapalnie błonie śluzowej pojawiają się zmiany przerostowe – najczęściej zlokalizowane na podniebieniu, ale mogące też powstawać poza protezą.
Stomatopatie protetyczne należy leczyć już od chwili wystąpienia pierwszych objawów. Niepodjęcie leczenia powoduje, że w jamie ustnej dochodzi do rozwoju coraz poważniejszych zmian zapalnych.
Źródło: Opracowanie własne