Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Pomiędzy chorobami jamy ustnej a istnieniem płytki protezy istnieje ścisły związek. Ze względu na to, że nalot odkładający się na uzupełnieniach protetycznych wykazuje taki sam negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej jak płytka nazębna, bardzo ważnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu schorzeń jamy ustnej jest profilaktyka płytki protez. Zapobieganie jej osadzaniu się przynosi korzyść w zapobieganiu próchnicy, chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Zatem głównym działaniem zapobiegającym rozwojowi tych schorzeń będzie regularne i dokładne oczyszczanie protezy z płytki, a także zapobieganie powstawaniu i nalotu, i płytki.
Odkładająca się płytka protezy przyspiesza powstawanie płytki nazębnej – i to nie tylko na zębach sąsiadujących z protezą, ale również na zębach w łuku przeciwstawnym. Ważne jest zatem dokładne oczyszczanie nie tylko samej protezy, ale i struktur jamy ustnej.
Dla pacjenta istotne jest także słuchanie tego, co mówi stomatolog – rolą lekarza jest bowiem instruowanie odnośnie sposobów oczyszczenia protez i jamy ustnej oraz wyjaśnianie mechanizmów powstawania płytki. Dentysta w ramach profilaktyki płytki protez może zaproponować również usunięcie bezużytecznych zębów oraz chirurgiczne zamknięcie patologicznych kieszonek dziąsłowych. W kieszonkach tych tworzą się bardzo korzystne warunki dla rozwoju mikroorganizmów, które kolonizują nie tylko tkanki jamy ustnej, ale w bardzo krótkim czasie zasiedlają również samą protezę.
Do profilaktyki płytki protezy zalicza się też regularne wizyty kontrolne u dentysty. Specjalista może wtedy okresowo ocenić stan tkanek jamy ustnej i zawczasu wyeliminować czynniki, które mogą stać się w przyszłości przyczynami zwiększonego rozwoju płytki protezy oraz płytki nazębnej.
Źródło: Opracowanie własne