Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Znieczulenie
Znieczulenie – środki, które powodują, że pacjent podczas zabiegu stomatologicznego nie odczuwa bólu, temperatury i dotyku.
Obecnie znieczulenie można podawać przed wszystkimi zabiegami stomatologicznymi, a także przed badaniem jamy ustnej, zarówno u pacjentów dorosłych, jaki i u dzieci.
Dlaczego stosuje się znieczulenie?
- żeby złagodzić ból związany z zabiegami stomatologicznymi,
- żeby usunąć strach, napięcie nerwowe, dyskomfort pacjenta,
- żeby ułatwić pracę dentyście.
Kto decyduje o podaniu znieczulenia?
- pacjent – sam może poprosić stomatologa o podanie znieczulenia,
- dentysta – jeśli uzna, że planowany zabieg wymaga znieczulenia.
Rodzaje znieczuleń:
- miejscowe,
- ogólne,
- złożone.
WAŻNE !
- Jeśli chcesz otrzymać znieczulenie tylko dlatego, że się boisz, to porozmawiaj o tym ze swoim stomatologiem.s Niech ci wyjaśni, na czym będzie polegał zabieg, któremu masz być poddany. Być może twój strach zniknie, a podanie znieczulenia będzie niepotrzebne.
- Przed otrzymaniem znieczulenia, poinformuj stomatologa o swoim stanie zdrowia: o chorobach, przyjmowanych lekach i środkach, na które jesteś uczulony.
- Przed otrzymaniem znieczulenia ogólnego lub złożonego porozmawiaj ze stomatologiem, poproś o wskazówki dotyczące przygotowania do zabiegu (np. zapytaj jak długo przed zabiegiem nie możesz spożywać pokarmów, alkoholu) i zachowania po zabiegu (np. jak długo nie możesz prowadzić samochodu, obsługiwać maszyn).
- Podczas podawania znieczulenia nie wyrywaj się, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, gdyż utrudniasz tym pracę stomatologowi i możesz spowodować nieprawidłowe podanie środka znieczulającego lub na przykład złamanie igły.
- Jeśli kilka godzin po zabiegu stomatologicznym, gdy znieczulenie przestanie już działać, ząb nadal cię boli, połknij środek przeciwbólowy. Powinien on całkowicie usunąć ból.
- Zwróć uwagę, czy gabinet, w którym masz leczyć swoje zęby (i ewentualnie otrzymać znieczulenie), jest wyposażony w leki, sprzęt i aparaturę, niezbędną w razie powikłań.
Źródło: Opracowanie własne
Inne wiadomosci w kategorii
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.