Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Ziarniniak ciężarnych nazywany jest również guzem ciążowym. Może powodować u kobiet oczekujących dziecka spory niepokój i kojarzony być nawet z nowotworem, ponieważ dość szybko rośnie i łatwo krwawi – wystarczy mocniejszy nacisk szczoteczką bądź spożycie twardszego pokarmu, aby doszło do krwawienia z dziąseł w miejscu zajętym przez ziarniniaka. Tymczasem jest to zmiana o charakterze przewlekłego stanu zapalnego dziąsła, która ma łagodny przebieg i nie doprowadza to niszczenia kości (resorpcji kości) w miejscu, w którym się pojawia.
Najczęściej ziarniniak ciężarnych pojawia się na początku ciąży – w 1-2 trymestrze. Szacuje się, że guz ciążowy występuje u co 20. kobiety oczekującej dziecka.
Najczęściej zmiana ta lokuje się w szczęce, a powodem jej powstania może być zbyt intensywna odpowiedź organizmu na czynniki drażniące. Powodem powstania guza ciążowego mogą być: nawarstwiająca się płytka nazębna, kamień nazębny, drażnienie wywołane przez wypełnienia czy protezy stomatologiczne.
Najczęściej guz ciążowy zanika samoistnie, a wskazaniem do jego usunięcia bywa jedynie sytuacja, kiedy jego lokalizacja bądź krwawienie, ewentualnie pojawiające się w dolegliwości bólowe uniemożliwiają spożywanie pokarmów bądź prawidłową higienę jamy ustnej.