Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Wypełniacze dziurawych zębów
 

Kiedy w zębie pojawiają się ubytki – czy to na skutek zmian próchnicznych, czy też urazów albo pęknięć zębiny, stosuje się materiały wypełniające dziury, zwane potocznie plombami.


Rodzaje plomb:

  1. Amalgamatowe – obecnie stosowane dużo rzadziej niżeli jeszcze kilkanaście lat temu. Amalgamaty to związki rtęci z innymi metalami. Są nieszkodliwe. Stosuje się je głównie do wypełnień ubytków w zębach trzonowych, ponieważ mają ciemny kolor. Plomba amalgamatowa jest trwała, łatwa do założenia i tania. Dopóki jej powierzchnia jest gładka i błyszcząca, dopóty amalgamat dobrze spełnia swoją rolę. Porowaty, staje się nieszczelny i należy go wymienić na nową plombę. Stomatolodzy nie polecają zakładania plomb amalgamatowych kobietom w ciąży oraz dzieciom do 6 roku życia.


  2. Kompozytowe – trwałe, bardzo twarde i wytrzymałe na siły działające na ząb podczas procesu żucia; wykonane z materiałów nieuczulających oraz obojętnych chemicznie. To świetne plomby do wypełnień przednich zębów, odsłanianych w czasie uśmiechu lub mowy:

    • chemoutwardzalne – twardnieją, kiedy wymiesza się składowe plomby;

    • światłoutwardzalne – twardnieją podczas naświetlania światłem halogenowym.


  1. Glasjonomerowe – są słabsze od kompozytowych, dość szybko się ścierają. Stosuje się je do pokrywania ubytków w okolicach szyjek zębowych albo jako dodatkowy podkład pod plombę kompozytową. Zawierają fluor, chroniący ząb przed próchnicą wtórną. Trudno je dopasować do odcienia zęba, ponieważ są białe.


  2. Inlay – to swoisty „kombinezon” nakładany na uszkodzony ząb. Jest niezastąpiony tam, gdzie ubytek jest na tyle duży, że nie daje się go wypełnić innym materiałem, ale za mały do zastosowania korony. Stomatolog pobiera odcisk zęba i na jego podstawie w laboratorium wykonuje się nakładkę wypełniającą, którą dentysta mocuje potem do zęba.


  3. Kolorowe plomby dla dzieci – stosuje się je do wypełniania ubytków w mleczakach. Dostępne są w odcieniach błękitu, żółtego, albo mają kolor uniwersalny. Zawierają fluor, stopniowo uwalniający się z wypełnienia i chroniący ząbek przed nawrotem próchnicy.


Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS