Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Hipoplazja szkliwa jest defektem ilościowym szkliwa, charakteryzującym się zmniejszeniem jego grubości. Jest następstwem uszkodzenia matrycy szkliwa.
Hipoplazja może objawiać się w postaci dołków, rowków bądź całkowitego lub częściowego braku szkliwa nad znaczną częścią zębiny.
Wyróżniane są następujące rodzaje tej nieprawidłowości:
-
Hipoplazja miejscowa – charakteryzuje się zmniejszonym rozmiarem korony wraz z częściowym i nieregularnym brakiem szkliwa. W niektórych przypadkach pozostałe szkliwo przyjmuje żółtobrązowe zmętnienie. Jeśli braki okażą się rozległe, może dojść do deformacji korony; niekiedy towarzyszą temu zmiany innych tkanek twardych zęba, prowadząc do zniekształcenia korzenia. Przykładem zębów objętych hipoplazją miejscową są zęby Turnera.
-
Hipoplazja układowa – charakteryzuje się systematycznymi i chronologicznym zmianami występującymi w całym uzębieniu. Hipoplazja układowa ogólnoustrojowa obserwowana jest częściej w zębach stałych niż w mlecznych. Jeśli już pokaże się na zębach mlecznych, nazywana jest hipoplazją neonatalną – jest wtedy następstwem zaburzeń rozwojowych występujących okołoporodowo lub w pierwszym miesiącu życia. Występuje w postaci rowkowej i jest umiejscowiona przydziąsłowo i wargowo.