Warto wiedzieć, że ...
Cukier krzepi i szkodziNie bój się słodzików!
Słodko – kwaśna chemia
5 zasad dla zdrowia zębów
Cukier nie lubi kryzysu
Zdrowsze muesli
Zdrowe napoje
Słodka statystyka
Coś na mały ząbek
Słodkie przyzwyczajenie
Niesłodkie sny
Słodkie sklepiki szkolne
Cukier od przedszkola
Cukier na wycieczce
„Cukier krzepi” - ten słynny slogan autorstwa Melchiora Wańkowicza powinien mieć dopisany ciąg dalszy: „... ale i szkodzi”.
Cukry są bowiem główną przyczyną próchnicy.
W ujęciu chemicznym cukry należą do węglowodanów; wyróżniamy cukry proste i złożone. I jedne, i drugie to cenne związki dostarczające łatwo przyswajalnej energii, których nie może zabraknąć w dobrze zbilansowanym pożywieniu. Dietetycy zalecają, by ok. 50 – 60% dziennej dawki energetycznej przeznaczonej dla człowieka pochodziło z węglowodanów właśnie, najlepiej – z węglowodanów złożonych jak np. skrobia.
Tymczasem najchętniej sięga się po pożywienie o wyraźnie słodkim smaku. Produkty te zawierają łatwo przyswajalne cukry proste, które występują w owocach (np. fruktoza i glukoza), oraz sacharozę – popularny biały dwucukier zawarty w słodyczach i innych produktach spożywczych.
Cukry proste i sacharoza stanowią świetną pożywkę dla bakterii próchnicy!
Mikroorganizmy te wykorzystują cukier i produkują kwasy uszkadzające szkliwo. Naruszenie struktury szkliwa ułatwia bakteriom próchnicy penetrację zęba, co prowadzi do jego zniszczenia. Im częściej spożywa się słodycze i produkty zawierające cukier, tym większe jest ryzyko pojawienia się próchnicy i uszkodzeń zębów.
Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale znakomita większość produktów spożywczych zawiera cukier. Często jest to cukier ukryty: w zalewach do marynat, w napojach (szczególnie gazowanych), jogurtach owocowych czy płatkach śniadaniowych.
W trosce o zdrowie zębów należy unikać produktów zawierających cukier. Najlepiej wybierać te o naturalnie niskiej jego zawartości, lub takie, w których słodki smak uzyskuje się dzięki dodatkowi słodzików.