Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Powyższa regulacja ma zastosowanie również do stanu faktycznego, w którym lekarz stomatolog świadczy usługę polegającą na zdjęciu miary, założeniu i dopasowaniu wykonanej przez siebie protezy dentystycznej.
Zwolnienie z podatku VAT miałoby również dotyczyć -w ocenie podatnika - tych usług stomatologicznych, w których wykorzystywane są uzupełnienia protetyczne, (co oznacza, że zwolnienie dotyczy zarówno wartości wykonywanej usługi stomatologicznej jak i wartości protez będących przedmiotem dostawy) – w ocenie organy podatkowego takie rozwiązanie w sposób rażący narusza postanowienia art. 43 ust. 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.
Powyższy przepis zezwala, co prawda na zwolnienie z podatku VAT usług stomatologicznych (PKWiU 85.13), nie stanowi natomiast podstawy prawnej dla zwolnienia z podatku VAT dostawy protez klasyfikowanych jako towar (PKWiU 33.10.17-59.10 lub 33.10.17-59.90). Analiza cytowanych przepisów wskazuje, bowiem na oczywistą sprzeczność pomiędzy opisanym przez podatnika zdarzeniem, a zastosowanym do niego rozstrzygnięciem prawnym opartym na art. 43 ust. 1 poz. 9 załącznika nr 4 w/w ustawy.
Takie rozstrzygniecie prowadziłoby do bezzasadnego - zwolnieniem zdaniem organu podatkowego - z podatku VAT od dostawy protez nie może, więc zostać uznane za prawidłowe. Nie mogą być zwolnione od podatku usługi stomatologiczne, w których wykorzystywane są uzupełnienia protetyczne.
Źródło: Opracowanie własne