Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
W dniu 16 lipca 2007r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych (Dz. U. Nr 124, poz. 867 ). Rozporządzenie określa rodzaje umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, w których można uzyskać świadectwo, potwierdzające specjalne umiejętności oraz kwalifikacje, jakie powinien posiadać lekarz zamierzający odbyć szkolenie, a także tryb przygotowywania i zatwierdzania programów szkoleń, przeprowadzania egzaminu i szczegółowe warunki i tryb uznawania szkoleń odbytych za granicą. Przepisy rozporządzenia pod pojęciem lekarza odnoszą się również lekarza dentysty.
Szczegółowy wykaz umiejętności z zakresu wyższych dziedzin medycyny stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia i w zakresie specjalizacji stomatologicznych wymienia:
-
Implantologię stomatologiczną, która dostępna jest dla lekarzy i lekarzy dentystów posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny w zakresie - chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, chirurgii szczękowo-twarzowej, periodontologii, protetyki stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i stomatologii zachowawczej z endodoncją, a także dostępna dla wszystkich lekarzy dentystów posiadających 2-letni staż pracy związany z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
-
Radiologię szczękowo-twarzową dostępną dla lekarzy i lekarzy dentystów posiadających tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny w zakresie wszystkich specjalności lekarsko-dentystycznych, radiologii i diagnostyki obrazowej, chirurgii szczękowo-twarzowej. Dostępna jest także dla innych lekarzy po odbyciu szkolenia według zasad określonych w rozporządzeniu.
Lekarz, który pragnie odbyć szkolenie w celu uzyskania świadectwa potwierdzającego specjalne umiejętności z zakresu implantologii stomatologicznej czy radiologii szczękowo-twarzowej musi posiadać prawo wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny lub stomatologii, określone powyżej.