Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta
Pomieszczenia, w których prowadzona jest praktyka stomatologiczna winny spełniać wymogi przepisów:
-
budowlanych
-
sanitarno – epidemiologicznych
-
przeciwpożarowych
-
BHP
-
dobrej organizacji miejsca pracy.
Kompleks pomieszczeń tworzących przychodnię stomatologiczną obejmuje:
-
gabinet stomatologiczny
-
poczekalnię
-
pomieszczenia sanitarne oddzielne dla personelu i pacjentów
-
pomieszczenia techniczne i socjalne.
Gabinet
Jako pomieszczenie powinien być odrębnym lokalem użytkowym - chyba, że znajduje się w mieszkaniu prywatnym, wówczas powinien być wyraźnie wydzielony od pozostałych pomieszczeń o innym charakterze użytkowym. Wejście do pomieszczeń w których prowadzona jest praktyka lekarska nie może prowadzić przez inne pomieszczenia użytkowe lokalu, ani pełnić funkcji komunikacyjnej dla pozostałych części mieszkania.
Rejestracja
Zlokalizowana tak, by mieć dobry widok na poczekalnię, wejście i wyjście z pomieszczeń praktyki. Powinna mieć połączenie głosowe (intercom, telefon wewnętrzny) z gabinetem i łatwe dojście do niego. Dokumentacja medyczna przechowywana w rejestracji musi być chroniona przed dostępem osób postronnych.
Poczekalnia
W przypadku jednej praktyki stomatologicznej powinna posiadać minimum 5 miejsc do siedzenia, łatwy dostęp do toalet i do gabinetu i miejsce na powieszenie okryć wierzchnich. Może być wspólna w przypadku, kiedy w lokalu prowadzone są dwie praktyki lekarskie, pod warunkiem wyodrębnienia toalet osobnych dla personelu oraz dla pacjentów.
Pomieszczenia socjalne
Wyposażone w zamykane szafki na ubrania wierzchnie oraz odzież ochronną zakładaną na czas wykonywania obowiązków zawodowych, oraz w pomieszczenie na przechowywanie czystej odzieży roboczej. Przy braku miejsca na utworzenie osobnego pomieszczenia socjalnego należy wydzielić wymaganą, zamykaną i odrębną przestrzeń z poczekalni.
Toalety
Obowiązkowo z przedsionkiem zaopatrzonym w umywalkę z bieżącą ciepłą i zimną wodą, pojemnikiem na mydło w płynie, zasobnikiem na papierowe ręczniki jednorazowego użytku i w kosz na śmieci. Przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeśli w lokalu znajdują się dwie odrębne praktyki lekarskie, konieczne jest uruchomienie dwóch toalet: osobnej dla personelu, osobnej dla pacjentów. Dopuszcza się możliwość funkcjonowania wspólnej toalety pod warunkiem, że brak miejsca nie pozwala na wyodrębnienie pomieszczeń osobnych i to jedynie w przypadku prowadzenia pojedynczej praktyki lekarskiej.
Źródło: Opracowanie własne