Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
-
Ważne pojęcia:
-
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) – fundusz finansujący: edukację, szkolenia, realizację programów profilaktyczno – informacyjnych; z tego funduszu nie otrzymuje się dotacji na wyposażenie i urządzenie gabinetów ani na zadania związane z infrastrukturą budynków placówek służby zdrowia.
-
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) – to fundusz, który udziela dotacji za pośrednictwem programów regionalnych, dotacje udzielane są na rozwój i tworzenie infrastruktury w placówkach służby zdrowia (urządzenia, wyposażenie, remonty, prace budowlane, itp.).
-
Programy Operacyjne – sporządzane przez każdy kraj, który chce korzystać ze środków unijnych zgromadzonych w którymkolwiek z funduszy. Są to opracowane na poziomie poszczególnych województw strategie wykorzystania środków unijnych, sporządzane na okres obowiązywania budżetu uchwalonego przez Unię Europejską. Obecny obowiązujący okres to lata 2007 – 2013.
-
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) – instytucja zajmująca się optymalnym wykorzystaniem środków unijnych przyznanych Polsce. Na stronach MRR znajdują się szczegółowe informacje dotyczące funduszy unijnych. Tutaj zawarto informacje odnośnie Programów Operacyjnych.
-
Firmy doradcze, konsultingowe i szkoleniowe – prowadzą specjalistyczne treningi, których celem jest zapoznanie uczestników z zasadami ubiegania się o fundusze unijne, oraz oferują pomoc w pokonywaniu procedur koniecznych do przyznania dotacji. Przed wyborem doradcy dobrze zrobić rozeznanie, czy rzeczywiście posiada on odpowiednie kompetencje do prowadzenia tego typu działalności.
-
Program krajowy wykorzystania środków pomocowych (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - POIŚ) skłania się w kierunku inwestycji w wielkich placówkach służby zdrowia, o działaniu regionalnym lub ponadregionalnym, działających w sektorze publicznym, pomijając mniejsze ośrodki oraz indywidualne praktyki lekarskie. Przedsiębiorcy działający w ramach zakładów średnich, małych i mikro powinni zapoznać się z informacjami ogłaszanymi przez marszałków poszczególnych województw, którzy określają szczegółowe zasady ubiegania się o środki z funduszy unijnych dla tych podmiotów.
Źródło: Opracowanie własne