Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Stomatologia – dziedzina rozwojowa
- 19-05-2008
„Polska stomatologia jako jedna z niewielu dziedzin medycyny świadczy usługi na najwyższym, światowym poziomie. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa pacjenta, jak i jakości usług. Wyposażenie gabinetów stomatologicznych w niczym nie odbiega od standardów europejskich czy amerykańskich” - tę wypowiedź prof. zw. dra hab. Marka Ziętka, prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego zamieściła „Rzeczpospolita”. Kolejne atuty, świadczące o wysokim standardzie usług naszych dentystów to:
- świetnie wyposażone gabinety, w których oprócz tradycyjnych narzędzi stosuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne i techniczne (kamery wewnątrzustne, lasery, ozonowanie);
- przywiązywanie wielkiej wagi do estetyki wykonywanych prac i ich trwałości;
- fachowa wiedza stomatologów, ciągle uzupełniana na kursach, studiach podyplomowych i innych formach kształcenia ustawicznego;
- stała wymiana doświadczeń na targach, sympozjach, zjazdach.
Przed polską stomatologią stoją dwa wielkie wyzwania:
- Możliwość stosowania dostępnych w kraju technik, materiałów i metod leczenia – dość skąpe wyposażenie koszyka usług gwarantowanych na ubezpieczenie powoduje, że większość nowatorskich sposobów leczenia jest realizowana jedynie w gabinetach prywatnych. W ramach kontraktów z NFZ realizuje się świadczenia podstawowe, w tradycyjnych wersjach wykonania, ponieważ są najtańsze. Skuteczność nowoczesnych metod skłania jednak do ich stosowania.
- Wyposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę placówek publicznej służby zdrowia oraz centrów akademickich. Umożliwi to, szczególnie w przypadku gabinetów akademickich, lepsze wykształcenie młodych kadr stomatologicznych i zapewni szerszy dostęp do nowoczesnych praktyk dentystycznych.
Przed polską stomatologią stoją dwa wielkie wyzwania:
Profesor zwraca uwagę, iż ostatnie odkrycia w dziedzinach immunologii, genetyki, hodowli tkankowych i biotechnologii to ogromna szansa na intensywny rozwój nowoczesnych metod leczenia, które z powodzeniem można zastosować w stomatologii. Część z badań jest już na etapie wdrażania do zastosowania praktycznego, np. eksperymenty ze szczepionką przeciw próchnicy oraz chorobom przyzębia, czy zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu chorób jamy ustnej.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Inne wiadomosci w kategorii
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.