Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 30-09-2011
Leczenie protetyczne oznacza dla pacjenta wydatki. Czasem zdarza się, że podana przez specjalistę optymalna pod względem wskazań stomatologicznych propozycja sposobu leczenia, spełniająca na dodatek wszelkie wymagania stawiane przez pacjenta, zostaje przez tego ostatniego odrzucona z powodów finansowych. Zdarzają się też sytuacje, w których pacjent odrzuca propozycję uwzględniającą zastosowanie nowoczesnych metod protezowania, ponieważ mniema, iż specjalista chce go naciągnąć na kosztowny zabieg. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Przy wyborze optymalnego rozwiązania priorytetem jest znalezienie najwłaściwszego sposobu leczenia, zatem aspekt ekonomiczny schodzi na dalszy plan. Kwestia ta musi być jednak brana pod uwagę podczas podawania pacjentowi rozwiązań alternatywnych do pierwotnie proponowanego sposobu.
Pacjentowi należy przedstawić wszystkie zalety oraz minusy proponowanego optymalnego rozwiązania leczniczego. Powinien on też być poinformowany o tym, z jakich powodów akurat taki a nie inny sposób leczenia protetycznego będzie w jego przypadku najlepszy. W każdej sytuacji, kiedy pacjent nie zgadza się na wdrożenie proponowanej pierwszej wersji leczenia, specjalista powinien przedstawić mu rozwiązanie alternatywne – również z zaznaczeniem plusów i minusów oraz ze wskazaniem różnic z przedstawioną wcześniej propozycją. Należy ze zrozumieniem potraktować informację pacjenta, że potrzebuje czasu na podjęcie decyzji o wyborze sposobu leczenia. Możliwe, że po dokładnym przemyśleniu kwestii, pacjent dojdzie do wniosku, iż podoła finansowo leczeniu i pomimo tego, że wcześniej zanegował zastosowanie pierwotnej propozycji, przystanie na nią. Jeśli istnieje taka możliwość, specjalista powinien poinformować pacjenta o istnieniu takich form uiszczenia opłaty za leczenie, dzięki którym aspekt ekonomiczny choć ważny, nie będzie czynnikiem decydującym dla pacjenta przy wyborze metody leczenia.
Źródło: Opracowanie własne