Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Postępowanie w ustalaniu odpowiedzialności za zdarzenia medyczne
  • 01-09-2011
 

 

 

 

 

Podpisana w maju tego roku nowela przepisów daje pacjentom od stycznia 2012 r. możliwość dochodzenia roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie z pominięciem drogi sądowej. Postępowanie to odbywa się przed komisjami wojewódzkimi i jego celem jest ustalenie, czy zdarzenie medyczne miało miejsce.

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego może złożyć:

  • pacjent

  • przedstawiciel ustawowy pacjenta

  • spadkobiercy – w razie śmierci pacjenta.

Można go składać do wojewódzkiej komisji orzekającej właściwej ze względu na siedzibę szpitala w terminie roku od chwili uzyskania wiedzy o zakażeniu, uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia czy śmierci pacjenta, ale nie później niż 3 lata od momentu wystąpienia zdarzenia medycznego. Okres 3 lat traktowany jest jako okres bezwzględny i po jego zakończeniu nie można się już starać o ustalenie zdarzenia medycznego. Nie zamyka to jednak dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Postępowanie przed wojewódzką komisją nie może zostać wszczęte, kiedy w konkretnej sprawie toczą się już inne postępowania (np. na drodze cywilnej lub karnej). Wnioskujący może wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

 

Komisja wojewódzka po przyjęciu wniosku przekazuje go kierownikowi szpitala oraz jego ubezpieczycielowi – celem takiego postępowania jest ustalenie stanowisk wszystkich zainteresowanych. Kierownik szpitala oraz ubezpieczyciel mają 30 dni na przedstawienie swoich stanowisk. Jeśli nie uczynią tego w wymaganym terminie, przyjmuje się, że akceptują tezy oraz wysokości roszczeń zawarte we wniosku.

Postępowanie toczące się przed komisją jest jawne – poza naradą i głosowaniem nad orzeczeniem. Nie może ono trwać dłużej niż 4 miesiące. Komisja może:

  • wzywać do złożenia wyjaśnień wszystkie podmioty zainteresowane wynikiem sprawy oraz takie, które mogą posiadać istotne informacje odnośnie toczącego się postępowania;

  • przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w szpitalu;

  • żądać dokumentacji prowadzonej przez szpital, w szczególności dotyczy to dokumentacji medycznej;

  • dokonywać wizytacji pomieszczeń i urządzeń placówki;

  • zasięgnąć opinii lekarza albo konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, jeśli jest to niezbędne do ustalenia zdarzenia medycznego.

Orzeczenie zawierające uzasadnienie doręczone musi być w terminie 7 dni wnioskującemu, kierownikowi szpitala oraz jego ubezpieczycielowi. Każdej z zainteresowanych stron przysługuje prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ma na to 30 dni od otrzymania orzeczenia. Ma też prawo do złożenia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia wojewódzkiej komisji w terminie 30 dni, licząc od dnia pierwszego bezskutecznego upływu terminu o ponowne rozpatrzenie sprawy lub od dnia otrzymania orzeczenia wydanego w wyniku wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

 

Kto pokrywa koszty postępowania, uzależnione jest od wyniku sprawy: jeśli komisja uznaje zdarzenie medyczne, kosztami obciążany jest podmiot leczniczy prowadzący szpital; jeśli orzeczenie zawiera informację o niewystąpieniu zdarzenia medycznego – pokrywa je składający wniosek.

Umorzenie postępowania przed komisją wojewódzką może nastąpić na skutek:

  • wycofania wniosku przez wnioskodawcę (może on to zrobić w każdej chwili)

  • śmierci wnioskodawcy

  • cofnięcia pełnomocnictwa do reprezentowania wszystkich spadkobierców.

Źródło: „Medycyna Praktyczna”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS