Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 21-06-2011
Specjalizacja nie zawsze przebiega modelowo. Istnieją różne sytuacje, w wyniku których lekarz może mieć problemy z realizacją samego programu specjalizacji lub z ukończeniem specjalizacji o czasie. Jak sobie wtedy radzić? Na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące zdobywania specjalizacji na łamach „Służby Zdrowia” odpowiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Piotr Olechno.
-
W uzasadnionych przypadkach w czasie trwania specjalizacji, możliwa jest zmiana kierownika specjalizacji. Zmiana ta może nastąpić na wniosek lekarza lub kierownika.
-
Jeśli kierownik specjalizacji rezygnuje ze swej funkcji, lekarz, który był jego podopiecznym, powinien mieć wyznaczonego nowego kierownika specjalizacji, najlepiej w tej samej jednostce szkolącej.
-
Pracodawca, który wyraził zgodę na szkolenie specjalizacyjne lekarza, może ją w trakcie trwania szkolenia wycofać. Wtedy lekarz powinien zgłosić się z prośbą do wojewódzkiego ośrodka o wyznaczenie nowego miejsca, w którym jego specjalizacja może być ukończona. W przypadku, kiedy jednostka, w której odbywał szkolenie, uległa likwidacji lub straciła uprawnienia do przeprowadzania szkoleń specjalizacyjnych, lekarz powinien być skierowany do innej uprawnionej jednostki.
-
Specjalizacja powinna przebiegać zgodnie z planem. W przypadku utrudniania lekarzowi realizacji programu specjalizacji ma on prawo zgłosić ten fakt właściwemu konsultantowi wojewódzkiemu. O sytuacjach takich należy informować odpowiednio wcześnie, by nie doszło do opóźnień w realizacji planu specjalizacji. W sytuacji uniemożliwiania realizacji założeń specjalizacji, lekarz może wystąpić z wnioskiem o zmianę kierownika specjalizacji lub zawnioskować o przeniesienie do innej jednostki szkolącej.
-
Lekarz ma możliwość ubiegać się o przedłużenie specjalizacji przez Ministra Zdrowia. Może to mieć miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach, np. wtedy, gdy lekarz nie ze swojej winy, ale z winy przełożonego nie może terminowo zakończyć programu specjalizacji.
Źródło: „Służba Zdrowia”