Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Co dalej z polską sztuczną kością?
  • 11-02-2011
 

 

 

 

 

Badania nad polską sztuczną kością – obiecującym materiałem, z którego zalet mogłaby skorzystać nowoczesna protetyka, miały jesienią 2010 r. wejść w fazę eksperymentów przeprowadzanych na ludziach. Pojawił się jednak problem – zabrakło pieniędzy na badania. Jak informuje prof. Grażyna Ginalska, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Uniwersytetu Medycznego UM w Lubinie, by móc prowadzić eksperyment, trzeba było wykupić ubezpieczenie dla 25 pacjentów – uczestników badania - na okres 10 lat. Takich pieniędzy zespół naukowy nie miał. Prace nad rodzimym wynalazkiem, dzięki któremu stomatologia może zyskać nowy wymiar, utknęły w miejscu. Zespół badawczy postanowił zatem poszukać inwestora, który zgodziłby się wyłożyć pieniądze na badania.

Pod koniec ubiegłego roku senat lubelskiej uczelni medycznej zaakceptował pomysł utworzenia spółki, do której inwestor wniesie pieniądze, a naukowcy patent. Inwestor i uczelnia podzielą się udziałami.

- Nasza spółka to odpowiedź na propozycję Ministerstwa Nauki, które zachęca szkoły wyższe do komercyjnego wykorzystania badań właśnie poprzez tworzenie tego typu spółek – podkreśla prof. Ginalska.
Uczelnia nie zdradza na razie, z kim zawiązała spółkę do badań nad unikalnym wynalazkiem.

Polska sztuczna kość może być odpowiedzią na nowo pojęte leczenie zębów i struktur jamy ustnej współtworzących aparat żujący. Do tego materiału, którego bazą jest hydroksyapaptyt (opracowany przez zespół pod kierunkiem prof. Anny Ślósarczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), można podawać leki, jest on plastyczny i łatwo poddaje się formowaniu; po wysuszeniu – twardnieje. W stomatologii mógłby znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wypełnienie ubytków kostnych.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS