Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-11-2010
Kompozyty to materiały, w których dochodzi do znakomitego mariażu frakcji organicznej z nieorganiczną. Ich głównymi składnikami są: organiczna macierz polimerowa, cząstki wypełniacza nieorganicznego oraz czynnik łączący i system typu inicjator-akcelerator.
-
Faza organiczna – stanowi spajającą matrycę, w którą wbudowane są elementy nieorganiczne. Zajmuje ok. 20-30 proc. objętości materiału. W jej składzie znajdują się:
- żywice – różne ich rodzaje, z przewagą typu Bis-GMA i bimetakrylopoliuretanowych;
- związki regulujące przebieg procesu polimeryzacji – inicjatory, przyspieszacze i inhibitory (te ostatnie zapobiegają samorzutnej polimeryzacji kompozytu);
- barwniki i pochłaniacze promieni UV – zapewniające trwałość efektu kosmetycznego protezy lub wypełnienia.
-
Faza nieorganiczna – to ok. 60-80 proc. objętości suchego materiału, przy czym jeden z największych jej udziałów (bo ponad 80 proc.) znajduje się w kompozytach hybrydowych. Stosuje się tu krzemiany, fosforany, szkła i ditlenek krzemu – w postaci okruchów, odłamków, płytek czy proszku. Zadaniem wypełniacza jest zapewnienie wymaganych właściwości fizycznych oraz estetycznych kompozytu. W zależności od wielkości ziaren wypełniacze dzieli się na:
- makrowypełniacze - cząstki o wielkości 0,2-70µm;
- mikrowypełniacze – cząstki dwutlenku krzemu o wielkościach 0,007-0,04µm.
-
Czynnik wiążący – chemicznie spaja fazę organiczną z nieorganiczną; dzieje się to poprzez silanizację powierzchni wypełniacza, czyli pokrycie jej warstwą krzemoorganicznego związku, silanu.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”