Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Lekarskie OC bez tajemnic
  • 10-08-2010
 

 

 

 

 

 

  • Czym jest odpowiedzialność cywilna?

    To odpowiedzialność o charakterze majątkowym za szkody wyrządzone innej osobie podczas wykonywania obowiązków zawodowych, prowadzenia działalności gospodarczej w związku w posiadanymi rzeczami, pojazdami lub zwierzętami. W przypadku lekarza odpowiedzialność odnosi się do człowieka – ponieważ to on jest przedmiotem działań i decyzji medyka.

  • Co jest przedmiotem ubezpieczenia w przypadku medycznych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej?

    Przedmiotem ubezpieczenia OC jest odpowiedzialność cywilna lekarza lub placówki opieki medycznej za szkody wyrządzone pacjentom lub ich bliskim – na skutek śmierci pacjenta.

  • Po co potrzebne jest lekarzom/placówkom medycznym ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

    Ubezpieczenie OC chroni przed skutkami obowiązku wypłaty zasądzonego odszkodowania – w ten sposób zabezpiecza płynność finansową ubezpieczonego. Z powodu wzrostu świadomości pacjentów, coraz większej liczby pozwów sądowych o odszkodowanie za wyrządzone szkody i zasądzanie coraz wyższych kwot odszkodowań, posiadanie zabezpieczenia w postaci polisy ubezpieczenia OC staje się konieczne.

  • Kiedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie?

    „(...) ubezpieczyciel odpowiada tylko wtedy i tylko w takim zakresie, w jakim odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczony lekarz. Innymi słowy w braku podstaw do przyjęcia odpowiedzialności lekarza (np. z powodu niepopełnienia przez ten podmiot błędu w sztuce) wyłączona jest również odpowiedzialność jego ubezpieczyciela, chociażby osoba trzecia faktycznie poniosła szkodę” - wyjaśnia artykuł w „Medycynie Praktycznej”. Szkoda, której pacjent doznał podczas wykonywania działań medycznych, może bowiem powstać nie tylko z powodu poczynań lekarza, ale również innych osób/instytucji uczestniczących w procesie udzielania świadczeń/usług medycznych – może to być wina pielęgniarki, diagnosty laboratoryjnego, ratownika medycznego czy np. szpitala.

  • Co nie podlega pod odpowiedzialność cywilną?

    Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód szkody typu: utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia; zapłata kar umownych; powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

  • Jaki jest zakres podmiotowy w przypadku dochodzenia roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej?

    Wyróżnia się dwie kategorie osób poszkodowanych:

    - bezpośrednio

    - pośrednio.

    Każda z osób poszkodowanych może dochodzić przysługujących jej roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej za wyrządzoną szkodę.

  • Co przysługuje osobie bezpośrednio poszkodowanej z tytułu odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego?

    Osoby bezpośrednio poszkodowane mogą otrzymać: jednorazowe odszkodowanie, rentę, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji.

  • Co przysługuje osobom pośrednio poszkodowanym?

    Pośrednio poszkodowani mogą otrzymać: zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i pogrzebu pacjenta, rentę, jednorazowe odszkodowanie w przypadku śmierci poszkodowanego.

  • W jakiej wysokości ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie ?

    Pacjentowi przysługują świadczenia do wysokości poniesionej przezeń szkody, ale ubezpieczyciel wypłaci kwotę nie większą niż określona w polisie suma gwarancyjna. Zatem jeśli zasądzona kwota odszkodowania będzie większa, wypłata ubezpieczyciela może pokryć jedynie część odszkodowania.

  • Czego dotyczy suma gwarancyjna?

    To maksymalna kwota, która dotyczy wypłaty ewentualnych odszkodowań, ustanowiona dla jednego lub wszystkich zdarzeń w okresie ubezpieczenia.

  • Co jest objęte ochroną ubezpieczeniową?

    Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy jedynie świadczeń udzielanych w ramach konkretnego kontraktu. Jeśli więc lekarz jest ubezpieczony w ramach podpisanej umowy o pracę z zakładem opieki zdrowotnej, a wykonuje jeszcze pracę na własny rachunek, musi się dodatkowo ubezpieczyć.

  • Jak długo poszkodowany może dochodzić roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej?

    Termin podstawowy to 3 lata od momentu, gdy osoba poszkodowana dowiedziała się o szkodzie i o osobie odpowiedzialnej za naprawę szkody, jednak nie dłużej niż 10 lat od chwili wystąpienia zdarzenia, którego skutkiem było powstanie szkody. „Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. W razie wyrządzenia szkody na osobie przedawnienie nie może się skończyć wcześniej niż z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia (§ 3) [artykułu 4421 – przyp. red.]. Termin ten może jednak ulec wydłużeniu ze względu na postanowienia § 4 przepisu. Z jego brzmienia wynika, że przedawnienie roszczeń w stosunku do małoletnich nie może się skończyć wcześniej niż 2 lata od uzyskania pełnoletniości” - można przeczytać w „Medycynie Praktycznej”.

Źródło: „Medycyna Praktyczna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS