Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nalewka z biedronek lub chrząszczy na bolący ząb
  • 26-07-2010
 

 

 

 

 

Niegdysiejsze metody na leczenie zębów potrafią kompletnie zaskoczyć. Współcześnie dziwacznie bowiem brzmi pomysł, by ból zęba likwidować za pomocą … nalewki z biedronek lub ekstraktu z chrząszczy. Tymczasem sposoby te był powszechnie znane jeszcze w XIX w.; i jak wykazują najnowsze badania – nie pozbawione sensu.

Jeszcze 200 lat temu jako surowiec leczniczy wykorzystywano biedronki siedmiokropki (Coccinella septempunctata) – najpospoliciej występujące w Polsce i należące do naszej rodzimej fauny. Biedronki traktowane były bardzo poważnie jak surowiec leczniczy – opisywano je w ówczesnych książkach farmaceutycznych.

Zaliczano je do środków zawierających tzw. pierwiastek ostry, a ich charakterystyczną cechą miał być także odurzający zapach, podobny do woni opium.
Ze względu na obecność owej „substancji ostrej" biedronki uważano za skuteczny lek przeciwbólowy. Zalecano je zwłaszcza pr
zeciw bólom zębów, ale stosowano również w neuralgicznych bólach twarzy i głowy” - można przeczytać we współczesnej już „Gazecie Farmaceutycznej”. Biedronki serwowano w postaci nalewki: należało zebrać 60 – 80 owadów, rozgnieść je i zalać alkoholem. Następnie odstawiało się miksturę w słoneczne miejsce na tydzień. Po tym czasie można było używać nalewki wewnętrznie lub zewnętrznie.

Ból zęba kojono również samą biedronką – przykładano ją wprost na newralgiczne miejsce. Taki okład miał powodować specyficzne „drętwienie” zęba lub zobojętniać krążące wokół niego płyny ustrojowe. By efekt przeciwbólowy był odczuwalny, należało koniecznie stosować żywą biedronkę. Zasuszone owady nie likwidowały bólu, dlatego dbano o to, aby trzymać przez zimę żywe siedmiokropki np. w pojemnikach z liśćmi koniczyny.

Przeprowadzone w połowie XX w. badania chemiczne ujawniły, że w ciele biedronki znajduje się szereg substancji o działaniu drażniącym na uszkodzoną skórę i trującym dla innych owadów, które siedmiokropki wykorzystują do ochrony przed drapieżnikami. Hemolimfa biedronek (sok ciała tych owadów) zwiera m.in. adalinę, kokcinellinę oraz propyleinę – alkaloidy, którym przypisuje się przeciwbólowe działanie.

 

Innym sposobem na likwidację bólu zęba było przykładanie do obolałego miejsca opuszek palców zwilżonych „sokiem” wyciśniętym ze zgniecionych chrząszczy z rodzaju Curculio i Carduus lub ich poczwarek. Tak postępowano we Włoszech. W Europie do leczenia bólu zębów wykorzystywano także pasożyty zasiedlające ciała szczeci leśnej oraz kantarydy.

Źródło: „Gazeta Farmaceutyczna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS