Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

W kierunku trzecich zębów
  • 24-03-2010
 

 

 

Prof. dr hab. Marek Ziętek, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślił, że porównując obecną sytuację w stomatologii z tą, która miała miejsce w zeszłym roku, nadal mamy, niestety, powody do narzekań z powodu niedomagań profilaktyki w naszym kraju.

- Zmieniło się jedynie podejście Ministerstwa Zdrowia. Resort, twierdząc, że daje więcej pieniędzy na stomatologię, w dalszym ciągu nie chce uznać i finansować opieki oraz profilaktyki fluorkowej, zrzucając ten obowiązek na samorządy. Ministerstwo nie przekazuje środków gabinetom stomatologicznym ani przygotowanemu do tego personelowi średniemu, lecz szkolnym higienistkom. A jak wiadomo, higienistki są od różnych rzeczy, ale nie od profilaktyki stomatologicznej – uważa prof. M. Ziętek.

Stomatologia, pomimo kulejącego u nas systemu profilaktyki, zdecydowanie zmierza ku przyszłości. Istotnym i pozytywnym zjawiskiem jest zauważalne pogłębienie badań nad związkami chorób jamy ustnej ze zdrowiem reszty organizmu. I tak np. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wyraziło stanowisko, iż konieczne jest włączenie leczenia stomatologicznego u pacjentów z cukrzycą. Kolejną ważną kwestią są badania nad trzecimi zębami uzyskiwanymi z komórek macierzystych oraz nad regeneracją kości wyrostka zębodołowego zniszczonej na skutek choroby przyzębia. Wprawdzie dziś jeszcze metody te nadal są w fazie eksperymentów, ale obiecujące wyniki spowodują pewnie przyspieszenie prac nad nowymi sposobami przywracania funkcjonalności ludzkiego uzębienia.


 

- Środowisko stomatologiczne żywiło wielkie nadzieje w związku z objęciem władzy przez PO. Niestety, ani Ministerstwo Zdrowia, ani NFZ w kwestiach stomatologicznych w ciągu dwóch lat nie zrobiły absolutnie nic – stwierdza prof. M. Ziętek, podkreślając, że polepszająca się sytuacja uczelni oraz lepsze wyposażenie gabinetów należałoby przypisać staraniom o fundusze unijne. Zauważa też, że higienistki w gabinetach dentystycznych są potrzebne. Ich obecność oznacza bowiem lepszą obsługę pacjentów i poprawę warunków pracy stomatologów. Jednak wiąże się ze zwiększonymi kosztami.

- Na higienistkę w gabinecie trzeba będzie zarobić. Trzeba jej będzie stworzyć kosztowne stanowisko pracy, związane także z większą powierzchnią gabinetu. Koszty, jeszcze raz koszty. Musiałby je w rezultacie ponieść pacjent – mówi „Rzeczpospolitej” prof. M. Ziętek.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS