Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 30-07-2024
Zapalne choroby przyzębia dotykają co roku miliardy ludzi na całym świecie. Najczęstszą ich przyczyną jest dysbioza wielobakteryjna, ale również powodem mogą być rozmaite schorzenia ogólnoustrojowe.
Niestety, mimo wielu wysiłków nad opracowaniem skutecznej i precyzyjnej terapii przeciw zapalnym chorobom przyzębia, nie udało się dotychczas wynaleźć dostatecznie skutecznego leczenia.
Badacze z USA twierdzą, że zmienić to może zrozumienie, w jaki sposób na skuteczność stosowanego leczenia choroby przyzębia może wpływać zróżnicowanie genetyczne keratynocytów tworzących różne obszary nabłonka jamy ustnej. W badaniu opublikowanym w „Nature Communications” w czerwcu tego roku dowodzą, że kluczem do opracowania skutecznych terapii może być zrozumienie, w jaki sposób zróżnicowanie keratynocytów wpływa na interakcję między tymi komórkami a bakteriami patogennymi i jak przekłada się to na zdolność odpowiedzi immunologicznej w konkretnym obszarze jamy ustnej. Do takiego wniosku doszli po analizie informacji pozyskanych wskutek sekwencjonowania RNA pojedynczych keratynocytów i komunikacji międzykomórkowej. Metagenomika pojedynczych komórek ujawniła 37 gatunków bakterii o tropizmie specyficznym dla komórki, natomiast analiza komunikacji międzykomórkowej pozwoliła przewidzieć specyficzne dla keratynocytów wrodzone i nabyte interakcje immunologiczne.