Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 09-07-2024
Badacze z Departamentu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny w USA opisali, w jaki sposób bakterie Porphyromonas gingivalis zakłócają mitofagię wywołaną chemioterapią, umożliwiając tym samym nowotworom jamy ustnej uodpornienie się na działanie substancji leczniczych. Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie iScience.
Mitofagia jest specyficzną formą autofagii, w której dochodzi do usuwania uszkodzonych mitochondriów. Kluczową rolę w rozpoczęciu tego śmiertelnego dla komórki procesu odgrywa należący do sfingolipidów ceramid. Badacze sugerują, że fimbrie, niewielkie, wystające z komórki bakterii rzęski, przyczepiają się do określonych białek na błonie mitochondrialnej, blokując miejsce przyłączenia leku ceramidowego i w ten sposób powstrzymują mitofagię.
Naukowcy będą skupiać się teraz na zbadaniu, czy zastosowanie antybiotyków pozwoli uniknąć sytuacji, w której dochodzi do zablokowania uruchomienia śmiertelnej dla mitochondriów (a przez to także dla komórek nowotworowych) mitofagii.