Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-05-2024
Związane z majówką oderwanie od pracy jest dobrą okazją do tego, aby pokonać zmęczenie, jak i zastanowić się, czy wyczerpanie odczuwane w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, nie nosi przypadkiem znamion wypalenia zawodowego.
Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała wypalenie zawodowe za zaburzenie zdrowia. Zostało ono zdefiniowane jako przypadłość wynikająca z chronicznego stresu, z którym nie można sobie skutecznie poradzić w miejscu pracy, charakteryzująca się trzema wymiarami: utratą energii lub uczuciem zmęczenia, psychicznym oderwaniem się od pracy lub negatywnymi odczuciami czy pesymizmem wobec pracy oraz obniżoną efektywnością zawodową. Z badania przeprowadzonego wśród dentystów pracujących na Śląsku wynika, że nie są to symptomy występujące rzadko – ponad 1/4 ankietowanych przyznała, że odczuwa stany lękowe, a prawie co piąty uczestnik miał zaburzenia depresyjne.
Poświęcenie kilku chwil na autoanalizę, czy złe samopoczucie związane z pracą nie jest wynikiem jedynie zwykłego przemęczenia a symptomem rozwijającego się zawodowego wypalenia, pomoże też skupić się na sobie i odkryć, czego tak naprawdę w życiu chcemy/potrzebujemy. Dlatego życzymy wszystkim dentystom rzeczywistego oderwania się od pracy podczas tegorocznej majówki – nie tylko po to, aby spojrzeć świeżym okiem na swoją aktywność zawodową.
Udanego weekendu majowego 2024!