Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 16-10-2023
Mimo podejmowanych ze strony lekarzy działań mających na celu zwiększenie świadomości w temacie zagrożeń związanych z otyłością i związku nadmiernej masy ciała z chorobami jamy ustnej, problem otyłości i zapaleń przyzębia wciąż jest aktualny. Wyraźne skorelowanie tych schorzeń wskazuje też na konieczność podejmowania zdecydowanych i konsekwentnych działań w kierunku profilaktyki i leczenia otyłości oraz schorzeń przyzębia. Aktywność w tym obszarze wykazuje między innymi Polskie Towarzystwo Stomatologiczne – na 6 października zaplanowało zdalną konferencję dla lekarzy dentystów pod tytułem „Stomatologia walczy z otyłością”.
Problem chorób zapalnych przyzębia jest poważny i mocno rozpowszechniony – szacuje się, że dotyka 20-50% światowej populacji. Konsekwencją zapalenia przyzębia może być utrata aparatu więzadłowego w dziąsłach, co z kolei może doprowadzić do rozchwiania i ostatecznie utraty zęba bądź zębów.
Coraz więcej badań potwierdza, że istnieje istotny związek pomiędzy występowaniem chorób przyzębia a otyłością, a otyłość jest postrzegana jako jeden ze wskaźników ryzyka rozwoju chorób przyzębia. Jest to poważny problem stomatologiczny, ale również i medyczny, gdyż z globalnego badania przeprowadzonego przez WHO wynika. że otyłość lub nadwaga co roku stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie co najmniej 2,8 miliona ludzi.