Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 21-03-2023
Ostatnio zwraca się coraz większą uwagę na związek między zdrowiem psychicznym a chorobami ogólnoustrojowymi. A ponieważ wiele chorób ogólnoustrojowych wiąże się ze zdrowiem jamy ustnej, dlatego utrzymanie zdrowia psychicznego i zdrowia jamy ustnej uznaje się za ważne w profilaktyce i leczeniu chorób ogólnoustrojowych.
Z badań wynika, że zły stan zdrowia psychicznego i choroby psychiczne są skorelowane ze złym stanem zdrowia jamy ustnej, co może generować rozmaitego rodzaju dolegliwości bólowe i dyskomfort u człowieka dotkniętego tymi schorzeniami. Wiemy też, że zmniejszenie bólu zębów i problemów związanych z chorobami śluzówki jamy ustnej, dziąseł czy przyzębia może przełożyć się na lepsze zarządzanie zdrowiem psychicznym.
Warto podkreślić, że najczęściej spotykane problemy psychologiczne związane z korzystaniem z usług stomatologicznych, czyli strach przed dentystą i dentofobia, mogą negatywnie przekładać się na zachowanie pacjenta w gabinecie stomatologicznym i bywają związane z traumatycznymi dla pacjenta wspomnieniami z leczenia zębów. To z kolei może rodzić dalszą niechęć do korzystania z usług dentystycznych i negatywnie przekładać się na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjentów.