Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 13-03-2023
Dentyści mają duży wpływ na zdrowie ciężarnych.
Po pierwsze dlatego, że od nich w dużej mierze zależy, czy kobiety w ciąży będą regularnie odwiedzać stomatologa. Z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie wynika bowiem, że około połowa kobiet nie chodzi na wizyty u stomatologa w czasie ciąży z powodu braku wiedzy i – uwaga – braku informacji ze strony dentystów na temat zdrowia jamy ustnej. Tymczasem zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa rozwoju płodu, a to z kolei przekłada się na ogólne samopoczucie kobiety oczekującej dziecka.
Po drugie: istnieje coraz więcej dowodów na to, że niewłaściwe leczenie stomatologiczne, jak i farmakoterapia zlecana przez dentystów mają znaczący wpływ na ciążę, gdyż leki mogą przyczyniać się do powstania wad rozwojowych płodu bądź poronienia.
Obecnie około 90% kobiet w ciąży przyjmuje leki, z czego połowa przyjmuje na stałe co najmniej cztery leki – głównie na choroby przewlekłe, z którymi się zmaga, ale też mogą to być leki stosowane w terapiach stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej pojawiających się w okresie ciąży, a wynikających z działania hormonów na tkanki dziąseł i przyzębia. Z tego względu zarówno dentyści, jak i kobiety w ciąży muszą być świadomi i konsekwencji fizjologicznych działania hormonów na stan tkanek jamy ustnej ciężarnych, i wpływu ordynowanych leków na płód.