Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-09-2022
Z badania, które przeprowadzono na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w Izraelu, wynika, że wirtualna rzeczywistość (VR) stanowi idealny rozpraszacz dla dziecka u stomatologa, ponieważ angażuje kilka zmysłów i wyzwala reakcje emocjonalne, które powodują, że pacjent koncentruje się na elementach, którego go rozpraszają, a nie na leczeniu chorych zębów.
Wcześniejsze badania wykazywały, że rozproszenie uwagi w rzeczywistości wirtualnej skutecznie zmniejsza ból u dzieci poddawanych zabiegom medycznym. Skłoniło to naukowców do przetestowania, czy VR może się przydać w rutynowym leczeniu stomatologicznym u młodocianych pacjentów.
Dzieci w wieku 4-12 lat, które uczestniczyły w badaniu na Uniwersytecie Hebrajskim, obserwowano podczas korzystania z rzeczywistości wirtualnej zarówno z goglami, jak i bez nich. Okazało się, że dzieci, którym zakładano okulary do odbierania rzeczywistości wirtualnej, odczuwały mniejszy ból podczas zakładania koferdamu w porównaniu do dzieci, które nie korzystały z okularów. Natomiast w przypadku podawania znieczulenia, stosowanie wirtualnej rzeczywistości wraz z goglami bądź bez nich przynosiło ograniczone korzyści.