Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 17-08-2022
Cukier odgrywa kluczową rolę w tworzeniu się próchnicy, ponieważ stanowi pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Wytwarzane przez te drobnoustroje kwasy organiczne odpowiedzialne są za niszczenie szkliwa. Mimo tej wiedzy nadal spożywamy za dużo cukru i słodyczy.
Z badań przeprowadzonych dla populacji Wielkiej Brytanii wynika, że największe spożycie cukru notuje się u osób w wieku 11-18 lat, a nieco tylko mniej spożywają cukru osoby w wieku 19-63 lat. Niepokojące jest, że również w młodszych grupach wiekowych spożycie cukru i słodyczy jest bardzo wysokie. Najmniej cukru spożywają dzieci poniżej trzeciego roku życia – o połowę mniej niż liderzy w tym niechlubnym rankingu.
Czy podatek od cukru ma sens? Okazuje się, że tak, ponieważ z badań przeprowadzonych również dla populacji Wielkiej Brytanii wynika, że ponad 50% producentów napojów obniżyło zawartość cukru w oferowanych przez siebie produktach jeszcze przed wprowadzeniem tego podatku. Natomiast badacze z Cambridge University odkryli, że rok po wprowadzeniu podatku brytyjskie gospodarstwa domowe kupowały o 10% mniej cukru, nabywając mniej słodzone napoje bezalkoholowe.