Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 29-07-2022
Przyjmowanie nieodpowiedniej postawy podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych uznawane jest obecnie za najczęstszą przyczynę dolegliwości bólowych, jakie pojawiają się ze strony układu mięśniowo-szkieletowego u dentystów, a także u studentów stomatologii. Problem polega jednak na tym, że ani znajomość wymagań ergonomii, ani praktyczne stosowanie tych reguł już na etapie kształcenia akademickiego nie okazało się zadowalające w redukcji zagrożeń związanych z wystąpieniem bólów szkieletowo-mięśniowych.
Z badań wynika jeszcze jedna bardzo niepokojąca obserwacja, a mianowicie, że wielu studentów stomatologii nie jest świadomych prawidłowej ergonomicznej podstawy podczas pracy z pacjentem. Głównymi powodami nieprzyjmowania postawy zgodnej z zasadami ergonomii są: brak uwagi, zapominanie, a także działanie nawykowe. Wpływ mają również utrudnienia w dostępie do obsługiwanego sprzętu wykorzystywanego podczas zabiegów. Istnieją też badania, z którym wynika, że studenci stomatologii nie byli zaznajomieni z ergonomią i w związku z tym nie siedzieli prawidłowo na fotelu dentystycznym.
Wdrażanie zasad ergonomii ma jednak głęboki sens dla zdrowotnej przyszłości dentystów. Badacze, którzy monitorowali, jak praktyczne nauczanie tych reguł wpływa na profilaktykę bólów mięśniowo-szkieletowych zaobserwowali, że po 3-miesięcznym szkoleniu ergonomicznym aż prawie połowa (49%) uczestniczących w nim studentów stomatologii zgłosiła zmniejszenie bólu mięśniowo-szkieletowego.