Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 14-06-2022
Pojawia się coraz więcej głosów na świecie wskazujących, że opieka stomatologiczna nie może być traktowana po macoszemu i musi być jednym z obszarów podlegających pod finansowanie ze środków publicznych – bo opieka dentystyczna to opieka zdrowotna. Jeśli w ten sposób nie będzie się jej postrzegać, coraz częściej będzie dochodzić do sytuacji, w której osoby z zaniedbanymi zębami (nie z własnej winy lecz z powodu braku finansów na leczenie prywatne) będą trafiać na ostry dyżur do szpitala i pod opiekę lekarzy medycyny ratunkowej a nie lekarzy dentystów. Ponadto coraz więcej badań potwierdza, że zdrowie jamy ustnej jest istotną częścią ogólnego stanu zdrowia. Stąd zwiększanie wydatków na publiczną opiekę stomatologiczną jest konieczne.
W Kanadzie eksperci zajmujący się problematyką finansowania usług zdrowotnych ze środków publicznych zwrócili uwagę, że samo posiadanie ubezpieczenia nie oznacza, że otrzyma się dostęp do najwyższej jakości opieki stomatologicznej – na dodatek szybko. Tak jest też w Polsce i – również – w wielu innych krajach świata, które obecnie borykają się z problemami w publicznej stomatologii.
Bez zwiększania nakładów na publiczną stomatologię nawet najlepiej zaprojektowane programy z zakresu profilaktyki lub leczenia nie będą w rzeczywistości pomocne dla ludzi w potrzebie.