Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-05-2022
Nagromadzenie bakterii głęboko w zakamarkach zębów może powodować zakażenia, które mogą być przyczyną niepowodzeń w leczeniu kanałowym. Bakterie mogą zasiedlać nie tylko główne kanały korzeniowe, ale także mikroskopijne kanały zębinowe, z których bardzo trudno jest je usunąć, wykorzystując do tego leki bądź środki chemiczne o działaniu bakteriobójczym. Również użycie laserów i ultradźwięków, mimo że poprawia skuteczność eliminowania szkodliwych drobnoustrojów, nie daje jednak pewności, że zostały one całkowicie zlikwidowane. Ostatnio badawcze zaproponowali inne, ultranowoczesne podejście do usuwania bakterii z kanałów zębinowych – w postaci nanorobotów, które potrafią poruszać się w świetle tychże kanałów i likwidować znajdujące się tam bakterie.
Nanoroboty wykonane zostały z dwutlenku krzemu pokrytego żelazną powłoką, co gwarantuje, że mogą być one kontrolowane przez pole magnetyczne. Potrafią docierać na głębokość około 2000 mikrometrów w głąb zęba, czyli ponad trzykrotnie głębiej, niż są w stanie wniknąć ultradźwięki i wiązki laserowe.
Testowanie nanorobotów na modelach mysich wypadło bardzo pozytywnie, a naukowcy udowodnili, że potrafią również odzyskać roboty z zębów po zakończeniu przez nie pracy. Ta ultranowoczesna technologia ma być teraz komercjalizowana. Trwają prace nad skonstruowaniem urządzenia medycznego, dzięki któremu dentyści będą mogli rozmieszczać i kontrolować roboty pracujące w jamie ustnej podczas leczenia kanałowego.