Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-05-2022
Okres nastoletniości to czas zmian fizycznych, psychicznych i kreowania nowych wzorców zachowań u młodego człowieka. Ukształtowane w tym okresie przekonania zdrowotne są bardzo istotne, ponieważ stanowią fundament zdrowotny na całe dalsze życie. Dotyczy to także zdrowia jamy ustnej.
Z badań wynika, że wielu nastolatków doświadcza depresji, a choroba ta ma bardzo duży wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Potwierdzono, że ze stopniem zaawansowania depresji wiąże się również nasilenie próchnicy.
Niepokojące jest, że zdrowie jamy ustnej nastolatka znajdującego się w depresji jest pogarszane przez niego samego z powodu sięgania po narkotyki i inne używki, takie jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Ponadto stosowanie narkotyków w okresie nastoletnim jest czynnikiem ryzyka raka jamy ustnej, doprowadza do zaniedbań w zakresie higieny obszaru oralnego i wystąpienia patologicznych zmian na śluzówce jamy ustnej. Wobec tego wysiłki podejmowane na rzecz przywrócenia dobrego stanu zdrowia psychicznego u nastolatka są również bardzo ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej u młodego człowieka.