Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-02-2022
Ponad połowa światowej populacji ma nadwagę. Dotknięte nią osoby są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, nowotwory. Mało mówi się o tym (a szkoda), że dentyści mogą mieć niebagatelny udział w redukcji pandemii otyłości. Zagadnieniu ma zamiar obecnie przyjrzeć się zespół badawczy z Loughborough University. Naukowcy twierdzą, że podczas konsultacji dentyści przekazują pacjentowi komunikaty o konieczności dokonania zmian w zachowaniu, nawykach i w stylu życia, gdyż przełoży się to korzystnie na zdrowie jamy ustnej. Są to informacje m.in. o zaprzestaniu palenia i ograniczeniu spożycia słodkich napojów.
Rola, jaką dentyści mogą odegrać w walce z otyłością, nadal ulega przeoczeniu. Tymczasem stomatolodzy, podobnie jak lekarze pierwszego kontaktu, są częścią podstawowej opieki zdrowotnej i są idealnie przygotowani do przeprowadzania badań przesiewowych, a tym samym – do interwencji w celu zmniejszenia otyłości. Brytyjscy naukowcy uważają, że skoro dentyści zazwyczaj konsultują większość populacji co najmniej raz w roku, to mogą włączyć monitorowanie masy ciała do oferty stomatologicznej i pomagać na dużą skalę – dorosłym i dzieciom – m.in. poprzez podejmowanie działań informacyjnych służących ograniczeniu plagi otyłości.
„Jeśli poważnie myślimy o zmniejszeniu otyłości w populacji, będzie to wymagało podejścia bardzo praktycznego, w tym aktywnego wsparcia ze strony lekarzy stomatologów” – powiedziała Amanda Daley, profesor medycyny behawioralnej w Centrum Medycyny Stylu Życia i Zachowania Loughborough University.