Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 29-10-2021
Niemieckich badaczy zainteresowało, czy faktycznie tomografia CBCT przewyższa zwykłe zdjęcie RTG w postaci pantomogramu, jeśli chodzi o możliwość wykrywania wczesnych nieżywotnych zmian kostnych. W stomatologii wczesne wykrycie rozmaitego rodzaju nieprawidłowości ma bardzo duże znaczenie, ponieważ nie tylko wspomaga zastosowanie mniej obciążających pacjenta metod terapeutycznych, ale również leczenie jest dużo mniej kosztowne.
Po przeanalizowaniu obrazów uzyskanych od 130 pacjentów, u których przeprowadzane były ekstrakcje zębów, naukowcy doszli do wniosku, że pod względem czułości, jak i swoistości tomografia CBCT rzeczywiście okazała się lepsza od pantomogramu. Zwrócili uwagę, że specyficzna charakterystyka obrazowania umożliwia nawet przewidywanie wczesnych nieżywotnych zmian kostnych – dotyczy badania wykonanego jeszcze przed ekstrakcją zębów.
To ważna konkluzja, ponieważ dzięki temu możliwe jest nakreślenie prawdopodobnego przebiegu procesu gojenia się zębodołu, a także wytypowanie pacjentów, którzy powinni podlegać szczególnemu monitorowaniu po usunięciu zęba.