Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 18-10-2021
Polscy badacze pochylili się nad problemem stresu psychicznego u pacjentów chorujących na liszaj płaski śluzówki jamy ustnej. W badaniu, które objęło 62 pacjentów z województwa łódzkiego, postanowiono określić poziom odczuwanego stresu psychicznego w przebiegu liszaja płaskiego śluzówki jamy ustnej, a także oszacować możliwą korelację pomiędzy poziomem odczuwanego stresu i symptomami subiektywnymi, których doświadczają osoby dotknięte liszajem.
Okazało się, że u ponad 77% badanych z liszajem płaskim na śluzówce jamy ustnej występował podwyższony poziom stresu. Na poziomie wysokim stres ten dotykał prawie połowę uczestników badania. Z kolei 23% badanych nie zgłaszało obciążenia stresem psychicznym – pomimo występowania w jamie ustnej zmian na śluzówce. Badacze odnotowali też, że wyższy poziom stresu psychicznego był powiązany dodatnio z natężeniem odczuwanego bólu ze śluzówki jamy ustnej.
Nie zaobserwowano w tym badaniu korelacji pomiędzy poziomem stresu psychicznego a częstością sięgania po używki, za to potwierdzono, że zmiany na śluzówce jamie ustnej w przebiegu liszaja płaskiego są częstsze u kobiet niż u mężczyzn i związane to jest z większą częstością występowania liszaja u kobiet.