Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 27-09-2021
W Arabii Saudyjskiej przeprowadzono badanie służące oszacowaniu wiedzy, spostrzeżeń i postaw stomatologów w odniesieniu do pacjentów z często występującymi chorobami serca.
45,5% ankietowanych uznało pacjentów kardiologicznych za trudnych w leczeniu, a 64,5% stwierdziło, że przed interwencją dentystyczną, leczeniem stomatologicznym kieruje takich pacjentów do kardiologów.
Nie wszyscy dentyści mogli pochwalić się dużą wiedzę na temat chorób serca – szczególnie w odniesieniu do chorób serca i układu krążenia u kobiet. Okazało się, że wiedza stomatologów na temat tych schorzeń u kobiet była niska. Nie wszyscy ankietowani wiedzieli, że kobiety doświadczają większego ryzyka powikłań sercowych.
W odniesieniu do ogółu populacji pacjentów zaledwie 72% ankietowanych dentystów osiągnęło wynik ogólny wiedzy na poziomie powyżej 55%. Lepsze noty za wiedzę stomatolodzy uzyskiwali w odniesieniu do zakaźnego zapalenia wsierdzia. Z testem wiedzy lepiej radzili sobie dentyści z trzech grup: z doktoratem, z dodatkowym wykształceniem w zakresie postępowania z pacjentem kardiologicznym, współpracujący z kardiologiem. Ponad 9 na 10 ankietowanych stomatologów chciało podjąć edukację w zakresie postępowania z pacjentami kardiologicznymi.