Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-09-2021
Fizjologiczne zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży – również w obszarze jamy ustnej – zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł czy pojawienia się ziarniniaków ropotwórczych. Interwencje profilaktyczne lub terapeutyczne, jakie podejmowane są u kobiety ciężarnej, powinny być prowadzone w celu zachowania zdrowia zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu, a także z ukierunkowaniem na poprawę zdrowia jamy ustnej matki i zmniejszenia ryzyka problemów stomatologicznych u jej dziecka w przyszłości.
Antybiotyki, podobnie jak niektóre leki przeciwbólowe i znieczulające uznawane są za bezpieczne, na tyle, że można je stosować także u kobiet ciężarnych. Jednak zawsze ordynowanie w czasie ciąży jakichkolwiek leków powinno być bardzo ostrożne i uzasadnione, ponieważ niewłaściwy preparat farmakologiczny może nieodwracalnie zaszkodzić płodowi.
Wiele zabiegów stomatologicznych wykonywanych u kobiet w ciąży nie ma charakteru nagłego i można je przełożyć na czas po porodzie. Z tego względu, kiedy ryzyko dla zdrowia matki bądź płodu przewyższa korzyści wynikające z podjęcia interwencji stomatologicznej z wykorzystaniem leków, w tym antybiotyków, należy zabieg odłożyć na czas po porodzie. Wyjątkiem są ostre infekcje – powinny być leczone w czasie ciąży i to niezwłocznie.