Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-08-2021
Ciało człowieka kolonizowane jest przez ponad 100 bilionów mikroorganizmów symbiotycznych należących do wielu gatunków. W jamie ustnej znajduje się ponad 770 gatunków bakterii charakterystycznych dla tego obszaru.
Dzięki postępowi w technologiach sekwencjonowania udało nam się dowiedzieć, że wprawdzie skład flory bakteryjnej z jamy ustnej i jelit jest w dużej mierze odmienny, ale też odkryto, że istnieje możliwość połączenia mikrobiologicznego pomiędzy tymi dwoma zupełnie różnymi ekosystemami. Coraz więcej dowodów wskazuje bowiem na to, że bakterie, które rezydują w jamie ustnej, mogą przenosić się do jelit. To dziejące się wewnątrz organizmu specyficzne zakażenie kolejnych obszarów konkretnymi gatunkami bakterii może doprowadzić do zaostrzenia różnych chorób przewodu pokarmowego: zespołu jelita drażliwego, raka jelita grubego czy choroby zapalnej jelit.
Jaka jest dokładnie rola bakterii z jamy ustnej, które przywędrowały do obszaru jelitowego, jeszcze dokładnie nie wiadomo. Dlatego badacze skupiają się teraz na poznaniu tajemnic tej kolonizacji.