Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-07-2021
Każdy, kto chce jak najdłużej zachować funkcje poznawcze w bardzo dobrej kondycji, powinien chronić się przed utratą zęba lub zębów. Okazuje się bowiem, że usunięcie zęba jest czynnikiem ryzyka upośledzenia funkcji poznawczych i demencji, natomiast ryzyko spadku funkcji poznawczych rośnie z każdym utraconym zębem.
Naukowcy zauważyli, że zależność ta nie była notowaną w sposób znaczący wśród osób starszych z protezami, co sugeruje, że wcześnie podjęte leczenie protetyczne może obronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych. Badacze uważają, że luki po usuniętych zębach mogą prowadzić do trudności w żuciu, a to z kolei może prowadzić do niedoborów żywieniowych lub sprzyjać zmianom w mózgu. Wszystko ostatecznie prowadzi do spadku sprawności funkcji poznawczych.
Badacze wskazują, że biorąc pod uwagę ogromną liczbę osób, u których co roku diagnozuje się chorobę Alzheimera i demencję, a także możliwość dbania o zdrowie jamy ustnej przez całe życie, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że sami pracujemy na możliwość pogorszenia funkcji poznawczych. Warto, aby dentyści informowali o tym swoich pacjentów.