Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 26-02-2021
Naukowcy z Chin opublikowali wyniki badania, z którego dowiadujemy się, że implanty, których powierzchnie potraktowane były przed wszczepieniem kwasem fluorowodorowym oraz wykonano ich anodowanie, charakteryzują się znacząco lepszą osseointegracją w krótkim czasie po umieszczeniu wszczepów w kości szczęk w porównaniu do wszczepów kontrolnych. Dzięki badaniom z wykorzystaniem tomografii komputerowej wykazano, że zastosowanie implantów ze zmodyfikowaną powierzchnią już po dwóch tygodniach od wszczepienia doprowadziło do zwiększenia liczby beleczek kostnych, a przestrzenie między nimi były mniejsze. Duża różnica w mikroarchitekturze beleczek notowana była pomiędzy implantami z modyfikowaną powierzchnią a kontrolnymi także w okresie 2-4 tygodni po wszczepieniu.
Badanie to ma dużą wartość, ponieważ przeprowadzone zostało w warunkach in vivo – implanty ze zmodyfikowaną powierzchnią i implanty kontrolne wszczepione zostały w żuchwy 8. psów rasy beagle.
Opisane modyfikacje powierzchni implantów służą lepszemu połączeniu sztucznego wszczepu z tkankami jamy ustnej. Wciąż poszukuje się tu rozwiązania idealnego – choć przeprowadzono już wiele badań, do tej pory nie udało się go znaleźć.