Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 25-01-2021
Stomatolodzy w Kraju Kwitnącej Wiśni zobowiązani są do pełnienia funkcji „strażników zapalenia wątroby” oraz „koordynatorów opieki nad pacjentami z zapaleniem wątroby”. Dzięki temu aktywnie przyczyniają się do zwalczania raka wątroby, a jednocześnie pomagają w eliminowaniu dyskryminacji i uprzedzenia wobec pacjentów, którzy są zakażeni HBV bądź HCV. Jest to ważne, ponieważ w Japonii około 80% przypadków raka wątrobowokomórkowego jest wynikiem zakażeń HBV i HCV. Rak wątroby jest główną przyczyną zgonów u pacjentów zakażonych HCV. Z kolei występowanie tego nowotworu oraz marskości wątroby – powikłań zakażenia wirusami zapalenia wątroby – jest najwyższe w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Japonia jest krajem, w którym zakażenie HCV jest częste, natomiast samo leczenie choroby jest dość dobrze zorganizowane. Jednym z problemów jest identyfikacja pacjentów z zapaleniem wątroby. Wiąże się z tym brak odpowiedniego leczenia zakażenia HCV.
Niektórzy chorzy z zapaleniem wątroby typu C mogą wymagać konsultacji ze stomatologami z uwagi na rozwój objawów pozawątrobowych, na przykład liszaja płaskiego w jamie ustnej. Z drugiej strony – dentysta może podczas rutynowych wizyt kontrolnych rozpoznać pacjentów, u których prawdopodobnie występuje dotychczas niezdiagnozowane zakażenie HCV lub HBV. W Japonii obowiązkiem dentysty jest wtedy skierowanie pacjenta do hepatologa na dalsze badania i leczenie.