Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-01-2021
Z badania, które zostało przeprowadzone przez grupę powodów i prawników zaangażowanych w sprawy sądowe skierowane przeciwko rządowi w Japonii, dotyczące zakażeń wirusem powodującym zapalenie wątroby typu B (WZW B, HBV), do których doszło prawdopodobnie wskutek masowych szczepień, wynika, że co piąty mieszkaniec Kraju Kwitnącej Wiśni zakażony WZW typu B doznał dyskryminacji w gabinecie stomatologicznym, kiedy poinformował personel pracujący w lecznicy o nosicielstwie.
W badaniu ankietowym wzięło udział 3699 osób, które stwierdziły, że zawsze lub czasami mówią dentystom o swoim zakażeniu. Zapytano je, jak zareagował personel placówek stomatologicznych, kiedy dowiedział się o zakażeniu WZW typu B. Z odpowiedzi wynika, że:
-
7,9% pacjentów zostało odesłanych do specjalnego pokoju lub na inny fotel stomatologiczny;
-
7,5% ankietowanych mogło zasiąść na fotelu stomatologicznym dopiero po tym, jak dentyści przykryli sprzęt prześcieradłami lub specjalną folią;
-
5,4% doświadczyło przenoszenia terminu ich wizyt na czas po wizytach innych pacjentów;
-
3,6% doznało odmowy leczenia stomatologicznego.
W październiku 2018 roku japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej opublikowało protokoły zapobiegania wewnętrznym transmisjom HBV. I choć w klinikach stomatologicznych zaczęto stosować ministerialne protokoły, to nadal w niektórych placówkach dentyści odmawiali nie tylko leczenia, ale nawet oglądania pacjentów zakażonych WZW typu B.