Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 03-11-2020
Podczas planowania i zapewniania opieki stomatologicznej ukierunkowanej na leczenie chorób przyzębia należy wziąć pod uwagę wpływ hormonów płciowych. Z badań wynika bowiem, że hormony te mogą mieć duży wpływ na tkanki jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem tkanek przyzębia, takich jak dziąsła i kości wyrostka zębodołowego.
Wahania hormonów płciowych w trakcie życia człowieka są zmianami fizjologicznymi – w okresie dojrzewania, w czasie cyklu menstruacyjnego, ciąży, menopauzy – ale wzrosty lub spadki tych hormonów na tkanki mogą powodować rozwój różnego rodzaju odpowiedzi przyzębia.
Hormony płciowe mogą wpływać na zdrowie przyzębia poprzez zmianę naturalnej równowagi, jaka panuje w obszarze jamy ustnej. Zmiany te wynikają z modyfikacji mikroflory jamy ustnej. Przykładem jest bakteria Prevotella intermedia, która potrafi wykorzystywać estrogen i progesteron jako czynniki wzrostu.
Hormony płciowe mają także wpływ na różne zachowanie rozmaitych typów komórek znajdujących się w jamie ustnej. Szczególnie podatne na działanie hormonów płciowych są komórki nabłonka, fibroblasty i komórki układu odpornościowego – pod wpływem estrogenu i progesteronu zaczynają działać inaczej niż dotychczas. Z tego powodu uwzględnianie w planie leczenia stomatologicznego przyzębia wpływu hormonów płciowych jest konieczne.