Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 23-06-2020
Nikogo nie trzeba już przekonywać, że zdrowie i choroby jamy ustnej mają bardzo silny wpływ na kondycję ogólną. Z tego powodu coraz bardziej zacieśnia się współpraca pomiędzy dentystami a kardiologami czy diabetologami. Na Uniwersytecie Michigan w Stanach Zjednoczonych dostrzeżono natomiast związek pomiędzy złym stanem zdrowia jamy ustnej a chorobą zapalną jelit – zaowocowało to współpracą pomiędzy lekarzami i stomatologami z tej uczelni.
Naukowcy zauważyli, że zaostrzenie zapalenia jelit może być spowodowane przez mikroorganizmy migrujące do jelit z jamy ustnej.
Nie są znane jeszcze wszystkie mechanizmy, które wyjaśniałyby, w jaki sposób bakterie powodujące choroby jamy ustnej mogą nasilać zapalenie jelit, ale zauważono, że zaostrzenie schorzeń jelitowych dotyczy często pacjentów z zapaleniem przyzębia lub chorobami dziąseł. Naukowcy uważają, że zapalenie przyzębia prowadzi do zmian w zdrowym mikrobiomie jamy ustnej, a bakterie, które powodują zapalenia, oraz zaktywowane zapaleniem limfocyty T przemieszczają się do jelit i przyczyniają się do powstania zaostrzeń chorób toczących się w trzewiach.