Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 04-05-2020
Implant kostny lub most, który samodzielnie i bez kontroli oraz ingerencji użytkownika może się wzmocnić w przypadku przyłożenia dużej siły, nie leży już tylko w strefie marzeń stomatologów i techników dentystycznych. Naukowcy z Johns Hopkins opracowali bowiem samoprzylepny materiał, który ma wymienione właściwości. Dzięki temu w stomatologii możliwe będzie tworzenie bezpieczniejszych implantów czy protez, mniej narażonych na uszkodzenia czy deformacje wskutek działania sił mechanicznych.
Dotychczasowe prace nad materiałami, które miałyby zdolność do przystosowywania swojej sztywności lub wytrzymałości do warunków środowiska, nie przynosiły dobrych efektów. Opisywany wynalazek został zainspirowany zjawiskami, jakie zachodzą w ludzkiej kości i rafach koralowych, kiedy struktury te dostosowują posiadane zasoby mineralne do warunków panujących w otaczającym środowisku. Fenomen działania nowego materiału polega na przekształcaniu siły mechanicznej w ładunki elektryczne. Dzięki temu powstają sygnały, które doprowadzają do mineralizacji w konkretnym miejscu konstrukcji, wykorzystując jony minerałów znajdujące się w otoczeniu.
Wynalazcy są przekonani, że ich praca może utorować drogę dla nowej klasy samoregenerujących się materiałów, które będą potrafiły samodzielnie wzmacniać uszkodzone obszary struktury własnej. Materiały te znalazłyby szerokie zastosowanie w protetyce, implantologii i chirurgii stomatologicznej. Ponadto pomogłyby zrozumieć mechanizmy zachodzące w kościach podczas ich regeneracji.