Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 05-06-2019
W połowie maja badacze przedstawili nowe dowody na to, że rozdział między neandertalczykami a ludźmi mógł nastąpić znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. Po zbadaniu zębów naukowcy doszli do wniosku, że wspólny przodek obu linii, którego istnienie obecnie przyjmowano na czas między 800 tys. a 1,2 mln lat temu, mógł pojawić się dużo wcześniej, bo już 3,2 mln lat temu.
Badacze doszli do powyższych wniosków po przeanalizowaniu różnic w zębach neandertalczyków oraz ludzi i porównaniu uzyskanych danych z przewidywanymi stopniami rozwoju ewolucyjnego.
Metodologia badań jest oczywista, ale na uwagę zasługuje głos klinicystów stomatologów, którzy podnieśli ważną kwestię: wyciągnięcie takich wniosków nie byłoby możliwe, gdyby naukowcy nie mieli dostępu do odpowiedniej liczby zębów pozostałych po przodkach człowieka. Zęby te mogły natomiast przetrwać aż do naszych czasów, ponieważ nie były zniszczone przez próchnicę. Choć przodkowie człowieka nie znali pasty do zębów z fluorem, zdrowie ich zębów prawdopodobnie chroniła odpowiednia dieta – pozbawiona cukrów i kwasów.
Potwierdza to m.in. doskonały stan zębów mieszkańców zasypanego popiołem wulkanicznym miasta Pompeje.
Nasuwa się zatem pytanie: czy przyszłe pokolenia, które pojawią się setki tysięcy lat po nas, będą miały na czym prowadzić badania, jeśli dieta współczesnego człowieka w cukier wręcz obfituje?