Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 15-01-2009
"Prowadzę NZOZ stomatologiczny. Czy mogę zatrudnić lekarza dentystę na umowę cywilnoprawną (podkontrakt)? Czy wystarczy, by lekarz założył w tym celu praktykę na wezwanie?" zapytała czytelniczka „Pulsu Medycyny”.
Od 23 kwietnia tego roku dentyści mogą wykonywać indywidualną bądź indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania na takich samych zasadach jak inni lekarze, ponieważ uchylony został art. 50 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który wykluczał taką możliwość pracy.
Zatrudnianie lekarzy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej może odbywać się na podstawie:
-
umowy o pracę
-
umowy cywilnoprawnej.
Umowy cywilnoprawne:
-
Będące podstawą zatrudnienia – zawierane są z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Prawo nakazuje rozliczać ją podmiotowi zatrudniającemu, analogicznie jak w standardowej umowie o pracę. Taka forma zatrudnienia zaliczana jest do działalności wykonywanej osobiście.
-
Zawierane w obrocie gospodarczym, czyli z osobą prowadzącą działalność gospodarczą i rozliczającą się samodzielnie. Umowy te zwane są kontraktami. Zatem zawarcie podkontraktu (subkontraktu) może dotyczyć tylko sytuacji, w której lekarz lub dentysta prowadzi praktykę prywatną, czyli sam jest przedsiębiorcą.
W „Pulsie Medycyny” czytamy:
„Zlecenie wykonania określonej części kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia może zostać udzielone tylko takiemu lekarzowi, który prowadzi praktykę prywatną. Występuje on wówczas jako podwykonawca kontraktu, a umowę z nim określa się mianem podkontraktu. Natomiast umowa zlecenia zawarta z lekarzem, który nie wykonuje praktyki prywatnej, prowadzi do zatrudnienia go w charakterze personelu zakładowego. Występuje on wówczas jako pomocnik w wykonaniu kontraktu”.
W załącznikach do umowy z NFZ powinno być ujęte doprecyzowanie form zatrudnienia dla umów zawartych z poszczególnymi lekarzami:
-
w wykazie osób udzielających świadczeń należy umieścić personel zatrudniony na umowy cywilnoprawne;
-
w wykazie podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy trzeba umieścić osoby zatrudnione w formie podkontraktu.
Źródło: „Puls Medycyny”