Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 29-05-2018
Więcej obsłużonych pacjentów, lepsze zarobki, oszczędność czasu, energii, materiałów, precyzja wykonania, brak konieczności dokonywania końcowych obróbek gotowego produktu, pełna automatyka pracy – to główne zalety wprowadzenia druku 3D do pracy stomatologa i technika dentystycznego. Obecnie najbardziej praktycznym zastosowaniem trójwymiarowego druku jest możliwość tworzenia coraz bardziej skomplikowanych prac protetycznych (w tym koron na implanty dentystyczne) bezpośrednio w gabinecie stomatologa.
W druku 3D wykorzystuje się obecnie 4 podstawowe technologie:
-
Fused Deposition Modeling (FDM) czyli nakładanie stopionego materiału;
-
Laser Stereolithographic Apparatus (SLA) oraz Digital Light Projection SLA (DLP – technologie służące naniesieniu i utwardzeniu płynnej żywicy;
-
Liquid Crystal Diode SLA (LCD) – wykorzystanie wysoko rozdzielczego ekranu LCD.
Z wydruków, po ich wykonaniu, należy usunąć elementy pomocnicze, a właściwe wydruki przemyć alkoholem izopropylowym, aby usunąć z nich nadmiar żywicy. Na koniec wydruki poddaje się utwardzaniu i dezynfekcji światłem UV maksymalnie przez 3 godziny. Do kąpieli w alkoholu oraz utwardzania można wykonać przystosowane do tego urządzenia, które niedawno pojawiły się na rynku. Dezynfekcja jest konieczna, jeśli praca będzie noszona w jamie ustnej.