Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 31-03-2018
Czy zdobiąc gabinet dentystyczny w kolorowe pisanki, zastanawialiście się, dlaczego w krajach anglosaskich i niemieckojęzycznych nie mówi się o Świętach Wielkanocnych, ale czas ten określa się krótkim słowem „Easter”?
Wyjaśnienia należy poszukać w dawnych wierzeniach i mitologii wspomnianych krajów. Nazwa „Święta Wielkanocne”, obowiązująca w naszym kraju dla określenia najważniejszego święta chrześcijańskiego, wywodzi się od Wielkiej Nocy, czyli czasu, w którym miało miejsce zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z kolei Easter wywodzi się prawdopodobnie od imienia pogańskiej bogini, znanej jako Ostara, Eastera, Ostarr. W mitologii anglosaskiej była ona utożsamiana z wiosną, przebudzeniem, świtem, jutrzenką. Jej główne święto obchodzono w okresie wiosennego zrównania dnia z nocą. Odbyła się wtedy liczna imprezy o charakterze religijnym, a dzień był wolny od pracy.
Patrząc na pochodzenie słowa Easter można dopatrzyć się w nim związku z angielskim słowem „east” oznaczającym wschód, oraz skandynawską nazwą Eostur, bogini odrodzenia, która oznacza wiosnę. Takie są właśnie wiosenne Święta Wielkanocne – to święta odradzania się życia po tymczasowej śmierci, po zimie. To święta Zmartwychwstania.
Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom radosnego świętowania i prawdziwie wiosennej aury w tym wyjątkowym czasie odrodzenia. Z pozdrowieniami – Wasz PortalDentystyczny.pl.